2020. szeptember 3., csütörtök

Mennyi ütést bír ki az ember, mielőtt visszaüt? – Aileen Wuornos sorozatgyilkos – Befejező rész

Ismét a 30 dolláros autós orális szex és a 100 dolláros hotelszobás menetek közti élet következik. Közben rengeteg sör, lehetőleg Busch vagy Budweiser, ezek Wuornos kedvenc márkái. 1986-ban, 30 évesen Dél Dayton egy melegeknek és leszbikusoknak fenntartott bárjában lóg egyedül, haragszik az egész világra és kész valami egészen újra. Egy ideje nőkkel randevúzik, kevesebb stresszt és bánatot okoznak, mint a férfiak, így vall erről később. Amikor a hat évvel fiatalabb Tyria Moore-t megismeri, mindkettőjük számára szerelem első látásra.

Moore Ohio-ból származik, a családja nem tudta elfogadni, hogy a nőket szereti, ezért elindult Floridába. Itt már nem kell titkolóznia. Szobalányként és pincérnőként dolgozik. Lee és Ty gyorsan összeköltöznek, de pénzügyi gondok miatt gyakran cserélnek lakást. Lee kezdetben elhallgatta Ty elől, hogy prostiként dolgozik, mert félt, hogy a nő elhagyja. De Ty gyorsan rájön erre és számára ez a világ izgalmas és elbűvölő.

Aileen Wuornos később azt nyilatkozta, hogy ebben az időben először érezte magát elfogadottnak és szükségesnek. Szívesen tetszelgett az „asszonya eltartója” szerepében, ahogyan Ty büszkén nevezte. Míg Ty egy héten körülbelül 150 dollárt keresett, addig Lee ezt egy nap alatt simán összehozta. Ty szívesen veszi, hogy Lee elhalmozza ajándékokkal, ő maga egyre kevesebbet dolgozik.

Vásárolnak egy lakókocsit és egy ideig Ormond-by-the-Sea mellett élnek az Ocean Village Camper Resort-ban. De Aileen Wuornosnak nincs tehetsége a boldogsághoz. Lobbanékony és féltékeny. Folyamatosan probléma van velük, így amikor éjszakánként részegen lövöldöznek és hangos country rock-ot hallgatnak, kidobják őket onnan.

Egyre gyorsabban folyik ki a pénz a kezükből. Wuornos egyre féltékenyebb és egyre jobban fél attól, hogy Ty elhagyja, ha nem gondoskodik róla megfelelően. A nyomás, hogy utcai prostiként pénzt keressen, egyre nagyobb, ám ahogy idősebb lesz, egyre nehezebb is számára. Az utcai élet és az alkoholizmusa nyomot hagyott rajta. De bármit megtenne azért, hogy Ty ne hagyja el őt.

Ez a helyzet 1989 december 1-én, amikor Aileen Wuornos Richard Mallory-t lelövi, a holttestet egy szőnyeg alá rejti az erdőben, hevenyészve betemeti, és a férfi kocsijával a barátnőjéhez, Ty-hoz hajt. A nő később beismeri: „Lee egy Cadillac Coupé-val jött haza, először azt mondta, egy barátjától kérte kölcsön. Azzal költöztünk át az Ocean Shores motelből az új lakásunkba a Burleigh Avenue-en. Később este elmondta nekem, hogy lelőtt valakit és ez az ő autója. Utána letette az autót valahol az erdőben. Lee adott nekem néhány holmit, amik az autóban voltak, egy szürke dzsekit, amin a Richard név állt, és egy sálat.”

Egy kamerát és egy radarellenőrző-riasztót, amik a férfié voltak, bead a zálogba 30 dollárért.

Soha nem derült ki, miért kellett Richard Mallory-nak meghalnia. Ahogy az sem, miért folytatta a gyilkolást Aileen Wuornos, legalább öt, ha nem hat alkalommal. Mindig olyan férfiakat, akikhez beszállt az autóba. Mindig 22-es kaliberű fegyverből leadott lövésekkel.

Néhány úgy gondolják, hogy a nőből az a megsemmisítő erejű gyűlölet robbant ki, ami az élete során férfiaktól elszenvedett bántalmazásokból táplálkozott. Lehet, hogy az áldozatai valóban zaklatták, Mallory legalábbis büntetett előéletű erőszakoló volt. Olyan elméletek is vannak, hogy Wuornos nyereségvágyból követte el a tetteit, mert nem talált más megoldást a rablógyilkosságon kívül, amivel Ty Moore életét finanszírozhatta volna. Azt azonban, hogy 11 hónapon belül hatszor kerüljön jogos védelmi helyzetbe, amelyből csak halálos lövések árán tud kiszabadulni, sem az ügyészek sem a bírók nem hitték el neki.

1991 január 9-én a körözés alatt álló Aileen Wuornost a rendőrök a „The Last Resort” nevű motoros bárban veszik őrizetbe. Wuornos a nyomtalanul eltűnt Peter Siems prédikátor autójával balesetet okozott, tanúk látták, amint az autóból kiszállt. Más áldozatai autóiban is látták, és a zálogházakban nemcsak Mallory holmiját találták meg, hanem más tárgyakat, amik a meggyilkolt férfiaké voltak, rajuk Wuornos ujjlenyomatai.

Egy biztos: Ez a nő olyan terjedelemben és olyan brutalitással ölt, amit igazából csak férfiak esetében ismerünk.

A jogászok, újságírók, filmkészítők, rendőrök, feministák – mind rávetették magukat erre a ritka példányra. Leszbikus aktivisták demonstrálnak érte a börtön előtt, „Szabadítsátok ki Lee-t” feliratú transzparenseket cipelve. A Phyllis Chesler-hez hasonló feministák szabadságharcost látnak benne. Egy „újjászületett keresztény” nő felveszi vele a kapcsolatot. Wuornos hagyja, hogy a nő adoptálja, és csak később érti meg, hogy az új „anyját” főként csak az érdekli, hogy pénzt kapjon az interjúkért.

Wuornos első ügyvédje, egy kirendelt védő, aki „Dr. Legal” néven harsány tv reklámot csinált magának, meggyőzi Wuornost arról, hogy a Richard Mallory gyilkosságban bűnösnek vallja magát. Bár ahogyan az összes többi esetben, amivel megvádolták, itt is azt állította, hogy megerőszakolták, mégsem hivatkozott önvédelemre. Mallory büntetett előélete éppúgy nem került szóba, mint Wuornos gyermek-és fiatalkora, nem voltak enyhítő körülmények. „Dr. Legal” is elég jó pénzt kap az interjúk után.

1992. január 27-én az esküdteknek csak 90 percre van szükségük ahhoz, hogy Mallory megölése miatt halálra ítéljék. A többi per során még további ötször ítélték halálra, csak a prédikátor, Peter Siems esetében nem vádolták meg, mivel a férfi holttestét soha nem találták meg.

Barátnője, Tyria Moore minden kihallgatása során a védelmébe vette őt, ellene soha nem emeltek vádat, pedig egyértelmű jelek utaltak arra, hogy tudott a gyilkosságokról. Még azok a rendőrök is, akik a koronatanú dologban megegyeztek Moore-al, megpróbálták eladni a leszbikus sorozatgyilkos történetét filmprodukciós cégeknek. Az egyik tisztet, aki beismerte ezt, járőrszolgálatba helyezték át.

Aileen Wuornos esete az egyik legtöbbet kommentált eset a kriminalisztika történetében. A „Rém” cím film, melynek főszerepéért Charlize Theron 2004-ben Oscar díjat kapott, több dokumentumfilm, könyvek újságokban megjelent cikkek és az Internet is foglalkozik a sorozatgyilkos nővel, akiről mindenkinek van véleménye, de a tetteiről és a motivációjáról senki nem tudja az igazat.

Wuornos a fogva tartása alatt is megad mindent, amit hallani akarnak. Kétségbeesetten keres tanácsot és segítséget, Újra és újra megváltoztatja a vallomásait a tettekkel kapcsolatban. A feministák számára minden eset önvédelem, a bűnüldözők és a családtagok pedig Wuornos-ra hivatkozhattak, aki 12 év után a halálsoron egy tv-s interjúban minden önvédelemre vonatkozó kijelentését visszavonta: „Szeretnék mindent helyreigazítani, mert a szívemen viselem ezeknek a családoknak a sorsát. Szeretnék a tetteimmel kapcsolatban tiszta vizet önteni a pohárba. Az esélyem, hogy a halálsorról kikerüljek, egy százalék. Én nem tudok a kivégző kamrában hazugként meghalni. Jézus Krisztus nevében meg kell tisztulnom. El kell mondanom a világnak, milyen hazugságok hagyták el a számat. Igen, megöltem ezeket az férfiakat. Rablógyilkosság volt mind. Amit mondanak, mind igaz. Sorozatgyilkos vagyok. De nálam kevésbé az élvezet játszott szerepet, inkább a nyereségvágy. Már akkor elképzeltem, hogy meghalnak, amikor beszálltam az autóikba. Nem volt szó önvédelemről. Nagyon sajnálom, ami történt. Ezt a világot a gonosz uralja, és így vagy úgy, de mind magunkban hordozzuk a gonoszt. Mindannyian. A bennem lévő gonosz pedig kiutat talált. A körülmények és annak hatására, amit tettem: a stoppolás és az utcai prostitúció. Egész életemben magányos voltam. A stoppolás és a kurválkodás segített abban, hogy ne érezzem egyedül magam. A fegyver végülis csak a saját védelmemben volt nálam. De aztán valódi probléma adódott, a lakbérünk esedékes volt, 1200 dollár hátralékban voltunk, és Ty rengeteg sört ivott. Szórakozni is akart. Így a pénzt, amit kerestem ő kiszórta az ablakon. Jól kerestem, 200-300 dollárt naponta, néha csak 150-et. Tyria mindig tudta, mivel keresem a kenyerem.”

Az első gyilkosságáról Richard Mallory ellen, amelyben olyan részletesen mutatta be a jogos védelmet, így nyilatkozott: „Richard Mallory – ott szó sem volt önvédelemről. Megöltem. A kocsiját a cuccaim szállítására használtam, és nála volt pénz, amire egy új lakásba történő költözéshez szükségem volt. Akkoriban egyszerűen hazudtam, hogy jól jöjjek ki belőle.” De később, még ugyanebben a Nick Broomfield által készített interjúban, amikor azt hitte, hogy a mikrofon ki van kapcsolva, össze-vissza hebegett: „Sosem lettem volna képes rá, életfogytiglani büntetés…Nem lettem volna képes rá. Bántanak itt engem, ezért mennem kell, és nem mondhatom, hogy önvédelem volt. Pedig önvédelem volt, de el kell viselnem a kivégzést. Önvédelem volt Mallory esetében, és néhány más férfinél is, de ez csak elhúzná a végrehajtást.”

Broomfield, aki több interjút készített Wuornossal, úgy gondolja, hogy ”Mallory esetében önvédelemről volt szó, ami aztán áttört egy gátat Aileen-nál, és minden kirobbant, amit a férfiak egész életében okoztak neki.”

2002. október 9-én Aileen Wuornost Bradford megyében, a Floridai Állami Börtönben méreginjekció által kivégezték. A halasztásokat elutasította és kirúgással fenyegette az ügyvédjét, ha megpróbálja késleltetni a kivégzést. Florida kormányzója, Jeb Bush aláírta a végrehajtási parancsot: „Találkozni fog a teremtőjével. Nem akarom ebben megakadályozni.”

A büntetés végrehajtás szóvivője a kivégzés után értesítette a sajtót: „Ma délelőtt 9 óra 30 perckor az Aileen Wuornos kontra Florida állam ügyben az ítéletet a Florida Állami Börtönben professzionális és emberséges módon végrehajtottuk.”

Évi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Az ismeretlen Ted Bundy

Bizonyára többen felkapják a fejüket a cím hallatán, hiszen az egyik leghírhedtebb amerikai sorozatgyilkosról van szó. Egy olyan emberről, a...