2020. január 22., szerda

A JonBenét Ramsey gyilkosság - 3. rész


A 911-es hívás után a szakemberek a következő kézenfekvő nyommal, a váltságdíj követelő levéllel kezdtek el foglalkozni, mely szintén hagyott néhány kivetnivalót maga után.
A legfurcsább dolgok közül kiemelendő maga a levél létezése és helyszínen hagyása azok után, hogy az állítólagos tettesek a kislányt megölték és testét is a helyszínen hagyták. A terjedelem is szembetűnő, hiszen 3 oldalas levélről beszélünk, ami szokatlanul hosszú egy követelésnek. A megszólítás megint csak furcsa, így kezdődik a levél: „Listen carefully!” Vagyis „Hallgasson figyelmesen!” Levél tekintetében olvasunk, és nem figyelünk, tehát már a kezdés elbizonytalanító. A magát kis külföldi csoportnak nevező túszejtők egészen pontosan 118.000 dollárt követeltek, ami szinte centre pontosan az akkor nagyon jól menő vállalkozóként dolgozó, John Ramsey éves bónuszának felelt meg. A több milliós bevételű cégnél ennél sokkal több pénz volt, tehát akár milliókat is követelhettek volna, ők azonban pontosan 118 ezer dollárt akartak. A váltságdíj követelés hathatós eleme a megfélemlítés, tehát általában valamilyen nagy kaliberű, félelmetes szervezet tagjaiként nevezik meg magukat az elkövetők, és nem holmi kis csoportosulásként.
A váltságdíj követelő levél
Jim Fitzgerald törvényszéki nyelvész több fura, ismerősnek tűnő mondatot is talált a hosszú levélben, amelyek mint később kiderült, különböző mozifilmekben hangzottak el, úgymint az 1972-es Piszkos Harry vagy a Speed című filmek. A szövegben folyamatosan ismétlődik a fenyegetés, miszerint lefejezik, avagy kivégzik a kislányt. Az egész szöveget 4 mondatban össze lehetett volna tömöríteni, amely tartalmazta volna a lényeges információkat, ehelyett egy terjengős, 3 oldalas irományt hagyott az elkövető. Fitzgerald a szöveg elemzése után felállított egy úgynevezett nyelvészeti profilt, amelyből megállapítható, hogy magas írói képességgel rendelkező, tehát művelt ember írta a levelet. A business – üzlet szót minden bizonnyal szándékosan bussiness-nek írta, hogy azt a benyomást keltse, az író valóban külföldi és nehézségei vannak az angol nyelv használatával. Valójában azonban egyértelmű volt a szakemberek számára, hogy az író tökéletesen használja az angolt, vagyis ez volt az első nyelv, amit megtanult, hiszen többek között ezt az is alátámasztja, hogy sokkal bonyolultabb és összetettebb szavakat teljesen helyesen írt le. A szóhasználat alapján felnőtt korú az író, aki 30+ életkorral rendelkezik – erre utal a szleng használatának hiánya is – valamint, hogy nő nemű az illető. Ezt több mint 6 példa is alátámasztja a levélben.
Jim Fitzgerald törvényszéki nyelvész
Az ügy további furcsasága, hogy ha logikusan gondolkodunk, emberrablóként a lehető legkevesebb nyomot akarjuk a helyszínen hagyni magunk után, tehát nem kezdünk egy hosszú levél írásába a tett helyszínén. Több dolog is alátámasztja, hogy a levél a házban íródott. Már az akkori nyomozás során is megállapítást nyert, hogy a 3 lapot Patsy Ramsey jegyzettömbjéből tépték ki, és két olyan papírlapot fedeztek fel a tömbben, amelyen az átnyomódott írás bizonyítja, hogy két oldalon keresztül próbaírást végzett az elkövető. A toll, amellyel a levelet írták, a telefon alatt volt, melyről a vészhívás érkezett.
A lépcső és a váltságdíj követelő levél
Laura Richardsban felmerült, hogy vajon mennyi időt vehetett igénybe ennek a váltságdíj követelő levélnek a megírása, ha az bizonyítottan a házban íródott. Mindannyian újraírták tehát a levelet az eredeti alapján, mely átlagosan 21 perc 28 másodpercet vett igénybe, és ez nem is a valós időt mutatja, hiszen ők másoltak, míg a levél eredeti írójának gondolkodnia kellett, hogy mit ír le, tehát több időre volt szüksége. Vajon egy idegen ember vállalja azt a kockázatot, hogy majdnem fél órát tartózkodjon egy házban, ahol bárki felébredhet csupán azért, hogy megírjon egy váltságdíj követelő levelet? Nem túl életszerű, igaz? A levelet pedig a ház lépcsőházában, az emeletre vezető csigalépcső egyik fokán helyezték el, miközben sokkal logikusabb helynek bizonyulna a konyhapult vagy a konyhaasztal.


A fent összegyűjtött információk alapján a szakemberekben felmerült a gyanú, hogy esetleg maga Patsy Ramsey írta a levelet, ám itt a kérdés is előkerül, hogy mi oka lehetett erre, ha valóban idegen behatolók ölték meg JonBenét?
A következő bejegyzésben a helyszínt és a rendőrök megérkezése utáni eseményeket tanulmányozzuk.

Évi


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.