2020. június 26., péntek

Ajánló: Caleb Carr – A halál angyala (The Alienist)


Az 1890-es végén, amikor az Egyesült Államok első sorozatgyilkosa, H.H.Holmes már a börtönben ülve várja kivégzését, New Yorkban feltűnik egy rettenetes sorozatgyilkos, aki lánynak öltözött fiú prostituáltakat öl, méghozzá nagyon kegyetlen módon.
Amikor a rendőrkapitány, Theodore Roosevelt (a későbbi amerikai elnök) tudomást szerez a borzalmakról, nem hivatalos úton ugyan, de megbízza a magyar-német származású neves pszichológust, Dr. László Kreizlert, aki orvosi tanulmányai után a Harvard posztgraduális lélektani kurzusát is elvégezte, hogy tudományos ismereteivel segítsen kézre keríteni a gyilkost. Ebben lesz segítségére a New York Times újságírója, John Moore, aki nem mellesleg kitűnően rajzol, és a New York-i rendőrség első női alkalmazottja, a kevésbé szép ám annál okosabb Sara Howard. Kreizler segítségére siet a kapitány megbízásából a fiatal testvérpár, Marcus és Lucius Isaacson is, akik kiváló kriminalisztikai tudással és még jobb nyomozói képességekkel rendelkeznek. A városban azonban nem mindenki nézi jó szemmel a pszichológus munkáját, számtalan ellenség próbálja meghiúsítani a nyomozást, s egy idő után úgy tűnik, több a veszteség, mint amennyit a társaság és a doktor elbírhat, ám a kis csapat mégsem adja fel.

Caleb Carr 1955-ben született New York-ban, és a New York Universityn szerzett történészi diplomát. Első könyve, A halál angyala 1994-ben jelent meg, és elsöprő sikert aratott nemcsak Amerikában, hanem az egész világon. 1997-ben megírta a regény folytatását, A sötétség angyala címen, az olvasók és a kritikusok nagy örömére.
 
Caleb Carr
„Semmit sem tudunk arról az emberről, akit keresünk, és arra sincs sok reményünk, hogy valaha is szemtanúkra akadunk, akik többet tudnak. Közvetett bizonyítékra szintoly kevéssé számíthatunk, végtére ez az ember évek óta tevékenykedik, és bőven akadt ideje, hogy a technikáját tökéletesítse. Mit is tehetnénk…Az egyetlen dolog, amit tehetünk, az, hogy képzeletben megpróbálunk képet alkotni egy olyan személyről, aki efféle tetteket elkövethet. Ha egyszer van egy ilyen elképzelésünk, az nagyban megnöveli az esetleges bizonyítékok erejét. Most még szénakazalban keressük a tűt, úgy viszont legfeljebb csak…mondjuk, egy kéve szénáról lesz szó, ha úgy tetszik.”

S hogy miért tartom fontosnak ezt a könyvet annyi csodálatos regény közül? Az állandó követők közül néhányan biztosan emlékeznek még arra, hogy Brian Innes: Bűnös elmék című könyvét neveztem meg a profilalkotás iránt érdeklődők bibliájának. Nos, ehhez kétség kívül betársulhat a fent nevezett regény, hiszen ennek a könyvnek a lapjain a személyazonosítás és a profilozás születésének tanúi lehetünk. Elhangzik a Bertillon- féle antropometriai rendszer működésének elve, valamint a daktiloszkópia (ujjnyomattan) kialakulása a szemünk előtt zajlik. Ezen túl pedig Kreizler minden mondata, gondolata és megnyilvánulása egy vérbeli profilozóé. Érdekes megfigyelni, hogy a kis csapat pontosan azzal a technikával keresi a gyilkost, ahogyan azt a Gyilkos elmék című sorozatban is láthatjuk. Kialakítanak egy főhadiszállást, ahol közösen, a gondolataikat megosztva és egy táblára feljegyezve próbálnak a gyilkos nyomára bukkanni. Kreizler minél mélyebben próbálja beleélni magát a gyilkos helyébe, a fejével gondolkodni, s több verziót is felállítanak, míg végül az egyetlen helyesnek bizonyulóra rátalálnak.
 
A regényből készült sorozatban Dakota Fanning, Daniel Brühl és Luke Evans
„…a szubjektív dolgokat nem nézhetjük objektív szemszögből, és az egyedit nem lehet általánosítani.”
A könyvből visszaköszön a korabeli New York képe, Carr történész lévén tökéletes részletességgel írja le nekünk az 1890-es évek végét, az épülő metropoliszt és annak lakosságát. A társadalom peremére szorult nyomornegyedekből kiemelkedni vágyó bevándorló családok fiainak borzalmas halála pedig, akik prostituáltként próbálják megkeresni a betevőre valót, nem nagyon izgatja a hatóságot. A kor halott vizsgálati és boncolási eljárása is hagy némi kivetnivalót maga után, ehhez kapunk üdítő képet arról, hogy a két kiváló nyomozó és Kreizler milyen alapossággal vizsgálódik. Szimpatikus a női karakter, Sara Howard karakterének fontossága, az, hogy a nyomozó csapat tagjai között megfér egy hölgy is és igenis sokat számít a véleménye. A legfontosabb azonban, hogy a tudományos magyarázatokat kiválóan ágyazta be az író az egyes párbeszédekbe, ezzel gondolkodásra késztetve az olvasót és fenntartva az izgalmat, ahogyan szépen lassan kibontakozik a gyilkos arcképe és személyisége.
A sorozat egy részét Budapesten forgatták
A történetből a TNT csatorna sorozatot készített, amely 10 epizódos lett. A könyv vonalán haladva hűen adja vissza az eseményeket, itt-ott persze megmódosítva kicsit a sztorit. A sorozat tanácsadójaként egyébként maga Caleb Carr is közreműködött. A második évad idén júliusban kerül bemutatásra, mely a második könyv, A sötétség angyala adaptációja. A regény várhatóan július végén jelenik meg a könyvesboltokban.

Mindenkinek ajánlom a könyvet és a sorozatot is, amely a Mindhunter sorozat után méltó helyet foglal el a viselkedéselemzés témakörében, sokat lehet tanulni belőle, miközben kiváló szórakozást is nyújt!

Évi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.